TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKırım
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: ''Kırımoğlu’nu kimse itibarsızlaştıramaz''
BONN/KÖLN (QHA) - Ahmet Özay - Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Türklerinin Milli liderini hedef alan itibarsızlaştırma kampanyası konusunda bilgi alan Davudoğlu “Kırımoğlu, bir kaç insanın karalaması ile zarar görecek bir lider değildir. Onu bütün dünya tanıyor. Kimse onu itibarsızlaştıramaz.” dedi.

Almanya’nın Bonn şehrinde temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyete Kırım’da yaşanan son olaylar konusunda Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri tarafından bilgi verildi. Kırım Türklerinin lideri Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu hedef alan itibarsızlaştırma kampanyası konusunu yorumlayan Bakan Ahmet Davudoğlu “Kırımoğlu bir kaç insanın karalaması ile zarar görecek bir lider değildir. Onu bütün dünya tanıyor. Kimse onu itibarsızlaştıramaz” dedi. Türkiye’nin Kırım’da yaşanan son gelişmleri yakından izlediğine dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Başbakan Tayyip Erdoğan’nın “Ukrayna Türkiye ilişkilerinde Kırım ve Kırım Türkleri öncelikli öneme sahiptir.” sözlerine dikkat çektiler.

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'te 21 Kasımda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) yönetimine karşı eylem yapan bir grup Kırım Tatarı, KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu simgeleyen kuklayı yakmıştı.

ALMANYA’YA NEO-NAZİ TERÖRE KARŞI ORTAK TUTUM ÇAĞRISI


Beraberinde bir heyetle Uluslararası Afganistan zirvesi kapsamında Almanya’ya beş günlük bir ziyaret yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türk vatandaşlarını hedef alan neo-nazi eylemlerini, Afganistan ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Türklere yönelik suikast ve kundaklama olaylarını incelemek üzere geldiği Bonn’da Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile de ikili bir görüşme yapan ve akşam yemeği yiyen Dışişleri Bakanı Suriye’deki gelişmeleri de ele aldı. Alman mevkidaşı ile bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Davutoğlu Almanya ile Türkiye’nin neo-nazi şiddet eylemlerine karşı ortak bir tutum takınması konusunda çağrıda bulundu. Yaşanan terör ve şiddet eylemlerinin aydınlatılmısı konusunda “Alman sistemine güvendiklerini” ifade eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu cinayetlerin aydınlatılması konusunda işbirliği önerdi. Kurban yakınlarını da kabul eden Bakan Davudoğlu suikaste kurban giden sekiz Türkten biri olan Dortmund’ta öldürülen vatandaşımız Mehmet Kubaşık’ın ailesi ile görüştü.

KÖLN TEMSALARI


Ahmet Davutoğlu daha sonra yüz bin dolayında Türk’ün yaşadığı Köln kentine geçti.  Köln’de 2004 yılında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) tarafından bombalandığı anlaşılan şehrin Türk caddesi olarak bilinen Keup Strasse’yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı, Türk esnafla da bir araya geldi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretinde bir de ilk yaşandı. Almanya’da Türkiye kökenli süryani ve ortodoksların kilise ile cematleri ziyaret edildi, muharrem ayın nedeni ile Alevi cemaatine ait cemevinde yapılan “Matem Orucu İftranında” hazır bulunuldu.
İlk olarak Köln’de “Antakyalı Ermiş Demetrios” Kilisesi’nde Süryani vatandaşlarımızla görüşme yapan Dışişleri Bakanı daha sonra “Mor Petrus ve Mor Pavlus” Kilisesi’nde Ortodoks vatandaşlarımızla biraraya gelerek, Hıristiyan vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde dinledi. Kiliye gelişinde Köln Antakya Ortodoks Cemaati Başkanı Musa Çiftçioğlu tarafından karşılanan Bakan Davutoğlu ‘Hangi etnik kökenden gelirse, hangi dine inanırsa inansın gurbetteki tüm vatandaşlarımız  bizim öz vatandaşlarımızdır’ dedi.

TÜRK CADDESİNDE


Yoğun güvenlik önlemleri altında Türk caddesi olarak bilinen Keup Strasse’ye gelen Dışileri Bakanı Ahmet Davudoğlunu burda Köln Anakent  Belediye Başkanı Jurgen Roters karşıladı. 9 Haziran 2004 tarihinde NSU tarafından gerçekleştirilen bombalama eyleminde 17 vatandaşımızın yaralandışı beber dükkanına Alman Belediye Başkanı ile gelen Davutoğlu “Bu olaylarda ölen ve yaralanan kurban yakınları olaylar sonrasında Alman makamları tarafından baskı gördüklerini söylüyorlar. Hem mağdurlar hemde suçlanıyorlar. Ama gerçekler örtülemiyor. Ben Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulf’a ve İçişleri Bakan Friedrichs’e bu konudaki hassasiyetimizi anlattım. Kimse merak etmesin sorumlular bulunulacak ve sonuna kadar gidilecek.” açıklamasını yaptı. Alman Belediye Başkanı Roters de Alman makamlarının ırkçı terörü zamanında tespit edemedikleri için tüm Türklerden özür diledi.

CEM EVİNİ ZİYARET ETTİ

Beraberindeki heyetle Köln’ün Mülheim semtindeki Köln Hacı Bektaş-ı Veli Alevi Cem Evi’ne gelen Bakan Davutoğlu burada Alevi cemaatinin önde gelenleri ile biraraya geldi. Cem Evine gelişinde Bakan Davutoğlu, Dede Cafer Kızgın tarafından karışılandı.
Köln’den ayrılmadan önce Ramada Otel’de Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na Türk dernek temsilcileri ülkede son yıllarda artan cinayet ve kundaklama eylemlerini anlatarak uğradıkları insan hakları ihlalleri konusunda bilgi verdiler.
 
KTMM, AHISKA TÜRKLERİNE HAKLARININ İADESİ KONUSUNDA GÜRCİSTAN'A DANIŞMANLIK YAPACAK
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 19.09.2011 (QHA) – Kırım Tatar halkının sürgün yerlerinden anavatanı Kırım’a geri dönüşü konusunda geniş analitik bilgilere sahip olan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), Ahıska Türklerinin sürgün yerlerinden anavatanına geri dönüş sürecini gerçekleştiren Gürcistan’a danışmanlık yardımında bulunacak.
Kırım Tatar Milli Meclisinin verdiği bilgiye göre KTMM Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bu konuyu 17 Eylülde Gürcistan Sürgünden Dönen Vatandaşlar, İşgal Edilmiş Bölgeler ve İskân Bakanlığı temsilcileriyle görüştü. Görüşmeye Gürcistan tarafından Gürcistan Sürgünden Dönen Vatandaşlar, İşgal Edilmiş Bölgeler ve İskan Bakanlığı Haklarının İadesi Müdürlüğü Başkanı İrakliy Kokayya, göçten sorumlu uzman Georgiy Ninua, göç ve hakların iadesinden sorumlu uzman Konstantin Petradze katıldı. KTMM tarafından görüşmede KTMM 1.Başkan Yardımcısı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, KTMM Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin ve KTMM Sekreterliği Başkanı Zair Smedlayev yer aldı.
İrakliy Kokayya, 1944 yılında Gürcistan’dan Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türklerine haklarının iadesi sürecinin Gürcistan’ın “1940’lı yıllarda SSCB’nin İktidarı Tarafından Sürgün Edilen Şahıslara Haklarının İadesi” kanununa göre geçekleştirdiğini söyledi. Kokayya, Ukrayna’nın, sürgünden dönen Kırım Tatar halkının vatana geri dönüşü, iskânı ve Ukrayna toplumuna entegrasyonu konusunda büyük tecrübeye sahip olduğunu dile getirdi. Gürcistan Sürgünden Dönen Vatandaşlar, İşgal Edilmiş Bölgeler ve İskan Bakanlığı Haklarının İadesi Müdürlüğü Başkanı İrakliy Kokayya, bu tecrübenin şu etapta Gürcistan tarafından analiz edilmesi ve Ahıska Türklerinin geri dönüşü sürecinde uygulanması açısından önemli olduğunu vurguladı.
KTMM Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Gürcistan ve bu ülkenin şimdiki yönetiminin Ahıska Türklerinin Gürcistan’a geri dönüşü ve yerleşmesiyle ilgili sorunların çözüm yollarını arayış çabalarını takdirle karşıladığını dile getirdi. Kırımoğlu, Gürcistan’ın ihtiyaç duyması halinde Kırım Tatarlarının SSCB’nin dağılmasından sonra Ukrayna’ya geri dönüşü ile ilgili elde edilen analitik bilgiyi vermeye ve bağımsız uzman olarak danışmanlık yapmaya hazır olduğunu kaydetti.
KTMM Başkanı, Kırım Tatarının, Ahıska Türkleri gibi başka vatanlarının olmadığına dikkat çekti. Kırımoğlu, “Bunun için 20. yüzyılda sürgün trajedisini yaşayan söz konusu halkların tarihi anavatanlarının içinde bulunduğu Ukrayna ve Gürcistan, bu halkların sorunlarının zor olduğunun farkına varıp Avrupa’nın kabul ettiği insan halkları, ulusal azınlıklar ve yerli halkların hakları normlarıyla ilgili sorunların çözümünde bu sorunların çözümünü öncelikli görev olarak görmeli.” dedi.
Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı (DKTK) Refat Çubarov, 20.yüzyılda Sovyet İmparatorluğunun komünizm rejiminden eski SSCB’de bulunan tüm halkların zarar gördüğünü, bu rejimin işlediği en ağır suçlarından birisinin sürgün edilen halkların sorunları olduğunu kaydederken Kırım Tatarları ve Ahıska Türklerinin sorunlarının 21. yüzyılda çözülmeyen sorunlar olarak kalmaya devam ettiğini söyledi.
Çubarov, Kırım Tatarlarının sürgünden geri dönmesi ve yerleşmesiyle ilgili sorunların çözümü konusundaki Ukrayna’nın tecrübesi hakkında bilgi verdi. DKTK Başkanı Çubarov, bu tecrübeyi olumlu olarak değerlendirdi. Kırım Tatarlarının dönüş ve iskanı konusunda en önemli unsurlar olan Ukrayna vatandaşlığına geçme ve ikamet olma sorunların Ukrayna mevzuatı çerçevesinde devamlı olarak çözüldüğünü belirten Çubarov bunun sürgünden dönen Kırım Tatarları için ilk etapta çıkan sorunların çözümünü sağladığını söyledi.
Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisinin sürgünden dönen vatandaşlara haklarının iade edilmesine yönelik Sürgün Yasasının hazırlıklarına katılım tecrübesi hakkında bilgi verdi. Çubarov, bu yasanın Ukrayna için önemli olduğunu belirterek yasanın, 2004 yılında Ukrayna Parlamentosunun kabul ettikten sonra dönemin Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın (1994-2005) vetosuna takılan bu yasanın kabul edilmesiyle ilgili günümüz etabında var olan zorluklar hakkında bilgi verdi. DKTK Başkanı, Ahıska Türklerinin güvendiği halkın temsilcilerinin Ahıska Türklerine haklarının iadesi sorunlarının çözümüne dahil edilmesinin önemli olacağını dile getirdi.
KTMM Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Ukrayna’nın sürgünden dönen Kırım Tatarları ve onların torunlarına Ukrayna vatandaşlığının verilmesi konusunda olumlu tecrübeye sahip olduğunu ve bu tecrübesinin Gürcistan için değerli bir bilgi olacağını söyledi. “Soydaşlarımızın Ukrayna toplumuna entegrasyonu süreci için önemli olan vatandaşlık, herkesi kapsayan esaslarda, yasada belirtilen kökenine göre Ukrayna vatandaşlığı prensibine göre düzenlenmektedir. Kökenine göre Ukrayna vatandaşlığı, bir Kırım Tatarının Ukrayna kökenli olduğunu belgeleyen evrakların ibraz edilmesi üzerine verilir.” dedi. Hamzin, bu sorunun Kırım Tatarlarının Kırım’a geri dönüşünden sonra Ukrayna Anayasası, Ukrayna “Göç Kanunu” ve Ukrayna Vatandaşlığı kanunlarınca yeteri kadar yüksek düzeyde düzenlendiğini kaydetti. Hamzin, bu sayede Ukrayna mevzuatının üst düzey uluslararası teşkilatlar tarafından liberal ve demokratik olarak değerlendirildiği ve onlardan olumlu not aldığını söyledi.
Refat Çubarov, Ukrayna’nın “Ukrayna Vatandaşlı Yasası”nın daha etkili olması amacıyla 2003 yılında emsali olmayan bir adım atarak Özbekistan yönetimine 1996 yılında Ukrayna ile Özbekistan arasında imzalanan ve iki ülke arasında çifte vatandaşlık olaylarından kaçınılmasını öngören anlaşmanın iptal edilmesi konusunda başvurduğunu belirtti. Çubarov, Ukrayna yönetiminin bu adımı yorumlarken “Bu adım, Ukrayna’nın sürgün edilen Kırım Tatarlarının anavatanına geri dönüş hakkı konusunda sorumlu yaklaştığını gösteriyor.” dedi.
KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Günümüzde Ukrayna’da Kırım Tatarlarının Ukrayna’da haklarının iadesiyle ilgili bir takım zor sorunlar olsa bile, Kırım Tatar Milli Meclisi bundan dolayı Kırım Tatar halkının kaderi konusunda uluslararası forumun yapılması konusunda geniş danışmalar yapsa bile sürgünden dönen vatandaşların sorunlarının çözümü konusundaki Ukrayna’nın tecrübesi değerli bir tecrübedir ve Gürcistan bu konuda Ukrayna’daki uygulamalardan faydalanabilir” dedi.
Görüşmede Kırım Tatar halkının sorunları ve 2008 yılında meydana gelen Gürcistan-Rusya savaşından sonra Gürcistan’ın kalkınması ile ilgili bir takım sorunlar da ele alındı.
Osman Bayramaliyev
 
AKMESCİT'İN BÜYÜK CAMİSİ İÇİN HALK OYLAMASI 8 EYLÜLDE BAŞLIYOR
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 07.09.2011 (QHA) – Akmescit’te inşa edilecek Büyük Cuma Camii için yapılan mimari tasarım yarışması kapsamında halk oylaması 8 Eylülde başlayacak.
Kırım Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov’un verdiği bilgiye göre yarışmaya Kırımlı mimarlarının yanısıra Ukrayna, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden 10 mimarın katıldığını söyledi. İsmailov, halk oylaması için projeler, bir sergi salonunda yerleştirecek ve oylamaya katılacak herkes form doldurarak beğendiği projeye oyunu verebilecek. İsmailov, projelerin sunulacağı sergi salonunun henüz seçilmediğini, alternatif olarak Akmescit’in İvan Franko Kütüphanesinin salonlarından birisinin görüşüldüğünü söyledi. İsmailov, yarışma katılımcılarının sunduğu projelerin 3 Eylülde yapılan cami inşaatından sorumlu izleme komitesi toplantısında görüşüldüğünü kaydetti. İsmailov, “Yarışmaya 10 kişi katıldı. Bütün projeler halk oylaması için sergi salonuna yerleştirilecek. Ziyaretçi formu doldurularak beğenilen proje için oy verilebilecek. Projeler sadece Kırımlı mimarlardan değil, Ukrayna, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri mimarlardan da geldi. Oylamanın dürüst olması amacıyla biz şimdilik mimarların adlarını açıklamıyoruz” dedi.
Akmescit Belediye Şurası, Kırım Müftyülüğünün yıllar boyu sürdürdüğü mücadelenin sonunda 15 Şubat 2011 tarihinde Büyük Cuma Camii inşaatı için toprak ayırmıştı. 3 Mart 2011’de Büyük Cuma Camii’nin sembolik temeli atılmış, 22 Haziranda cami için mimari tasarım yarışması ilan edilmişti.
Evelina İlyasova - Osman Bayramaliyev
 
CAMİ İNŞAATINA YASAK
BİLA TSERKVA, 19.08.2011 (QHA) – Ukrayna'nın Kiev bölgesindeki Bila Tserkva Belediye Şurası, 18 Ağustosta aldığı kararla şehirde cami inşaatını yasakladı.
Aynı şura, bundan bir yıl önce Bila Tserkva Müslüman cemaatine cami inşaatı için gerekli olan proje hazırlama izni vermişti. Şura, aldığı son kararla önceki kararını iptal ederek cami inşaatını yasakladı. Ukrain dilinde beyaz kilise anlamına gelen Bila Tserkva’nın belediye şurası, son kararına gerekçe olarak şehir sakinlerinin cami inşaatına karşı olmasını gösterdi.
Bila Tserkva imamı Salman Sadayev, belediyenin kararını yorumlarken cami inşaatı izninin iptal edilmesi için hiçbir derekçenin olmadığını söyledi. Sadayev, “Bana göre bu karar, bazı şura üyelerinin sadece onlar için belli olan siyasi sebeplere dayanarak yaptıkları girişimle kabul edildi. Şehir sakinlerinin cami inşaatına karşı çıkmaları için hiçbir sebep yok. Ben 27 yıldır bu şehirde yaşıyorum ve bu zaman içinde bizimle şehrin Hıristiyan halkı arasında hiçbir sorun yaşanmadı” dedi.
Bila Tserkva Müslüman Cemiyeti resmi olarak 1993 yılında tescil edildi. Şehirde cami inşaatı konusu 2005 yılında gündeme getirildi. Yerel idare, geçen yıl Müslümanların cami inşaatı için teklif ettiği arsalar arasından bir tanesini seçti. Cami inşaatı için şehrin kenarında terk edilmiş okulun yanında bulunan boş alan seçilmişti. Ancak şura üyesi Lyudmila Drıgalo, Müslümanların şehirde tehdit oluşturabileceğini öne sürerken cami inşaatını yasaklama konusunu gündeme getirdi. Bila Tserkva Müslüman Cemiyeti, toplam nüfusun 200 bin olduğu bir şehirde yaşayan bin Müslümanın şehir için nasıl bir tehdit oluşturabileceği konusunda duyduğu şaşkınlığı dile getiriyor. Öte yandan cami inşaatının yasaklamasından duyduğu sevinci gizlemeyen Drıgalo, şehirde cami inşaatı girişiminden kimden geldiği ve cami inşaatı için izin verme kararının nasıl alındığı konusunda soruştuma başlatacağını söyledi. Drıgalo, “Ben, bu konuda birinin özel menfaatinin olmasından şüpheleniyorum” dedi.
Cami inşaatı için izin verme kararının alınmasında katkısı olan Bila Tserkva Belediye Başkanı Vasiliy Savçuk, cami inşaatını yasaklama kararını yorumlarken kararın halk toplantısı sonuçlarına göre alındığını söyledi. Savçuk, Müslümanların cami kurma hakkına sahip olduğunu ve bunun için yeni arsanın bulunması gerektiğini söyledi. Yerel Müslümanlar, yeni arsanın bulunmasının uzun süre devam edeceğini öne sürüyorlar.
Şu anda Bila Tserkva Müslümanları Cuma namazlarını kiraladığı binada kılmak zorunda kalıyor. Ancak çok kişi geldiği zaman insanlar binaya sığmıyor. Salman Sadayev, yerel Müslümanların Bila Tserkva halkını şehirde camiye sahip olma hakkına layık olduğu konusunda ikna etmeye çalışacağını söyledi.
Bila Tserkva Belediye Şurasının 18 Ağustosta aldığı karar, Ukrayna’da son hafta cami inşaatına engel olunduğu 2. karar oldu. Daha önce Hmelnitskiy Belediye Şurası Müslümanların cami inşaatı için toprak ayrılması başvurusunu reddetmişti.
İlyas Ali
 
KIRIM BAŞBAKANI VASİLİY CARTI HAYATINI KAYBETTİ
AKMESCİT/SİMFEROPOL, 17.08.2011 (QHA) – Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Başbakanı Vasiliy Cartı 16 Ağustos’u 17’isine bağlayan gece hayatını kaybetti.

Cartı’nın Basın Sekreteri Violetta Lisina, “Vasiliy Cartı gece Kırım’da hayatını kaybetti” diyerek başbakanın ölüm haberini verdi. Lisina, Cartı ile vedalaşma töreninin 18 Ağustos’ta Ukrayna’nın Makeyevka şehrinde yapılacağını, Moskova Patriğine bağlı Akmescit ve Kırım metropoliti Lazar’in ise bugün Akmescit’te ayin düzenleyeceğini bildirdi.

Cartı, 19 Temmuz’da Moskova’da geçirdiği ameliyat sonrası rehabilitasyon gördüğü Kırım’ın Glitsiniya hotelinde yaşama veda ettiği belirtiliyor.

VASİLİY CARTI KİMDİR?

Urumlar olarak bilinen Türk dilli Hristiyan topluluğunun mensubu olan Vasiliy Cartı, 1958 yılında Ukrayna’nın Donetsk bölgesi Razdolnoye köyünde bir madenci ailesinde doğdu. 1981 yılında Donetsk Politekeknik Enstitüsü Otomotiv Bölümünü bitirdi. 2000 yılında Donetsk Devlet Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

1975 yılında Makeyevka şehrinde Lenin maden ocağında çilingir çırağı olarak başladığı iş hayatında, birçok şirkette yönetici pozisyonunda çalıştı. 1998-2002 yılları arasında Makeyevka Gornyatsk Belediyesi Başkan yardımcısı, 2002-2005 arasında Donetsk vali yardımcısı, 2006-2007 döneminde Bölgeler Partisinde milletvekili oldu. Hükümette Ukrayna Çevre Bakanı olarak görev aldı. 2007 erken seçimlerinde yeniden Bölgeler Partisi listesinden milletvekili seçildi. Viktor Yanukoviç’in 2010 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Kırım Başbakanlığına getirildi ve bugüne dek görevini sürdürdü.

Cartı, başbakanlığı sırasında Cuma Camii için toprak ayırma ve genel olarak toprak meselesi gibi Kırım Tatarlarının sorunlarının çözümü için büyük katkı sağladı.

Evli ve 2 çocuk babasıydı.
 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 1 of 101
  TKA 2008