TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKIRIM EMNİYET MÜDÜRÜ REZNİKOV: ''KOREN CİNAYETİNİN DİNLE İLGİSİ YOK''
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 01.06.2011 (QHA) – Kırım Emniyet Müdürü Sergey Reznikov, geçen hafta İçki’de (Sovetskiy) işlenen 19 yaşındaki İçki Ziraat Yüksek Okulu öğrencisi Yekaterina Koren cinayetinin dinle bir ilgisi olmadığını söyledi.

Emniyet yetkilileri, 18 Mayısta öldürülen Koren’in 16 yaşındaki okul arkadaşı olan zanlı Bilal Gaziyev’in suçunu itiraf ettiğini bildirince Rus internet haber sitelerinde “Koren’in şeriat kurallarına göre taşlanarak öldürüldüğü” yazılmıştı. Bu iddia üzerinde özellikle rosbalt.ru gibi Rusya yanlısı propaganda amaçlı sitelerde geniş şekilde yer aldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere Ukraynalı ve Kırımlı siyasetçiler bu iddiaları bir provokasyon olarak yorumladılar.

Kırım Emniyet Müdürü Reznikov, “Bu kızın öldürülmesi sıradan bir cinayettir. Yerel yüksek okul öğrencisi kendi sınıf arkadaşını öldürdü. Cinayet sebebi olarak gaspçılık ve cinsel taciz öne sürülüyor. Bu cinayetin din ile ilgili olduğunun iddia edilmesi için hiçbir temel bulunmuyor” dedi.

Sergey Reznikov, suç zanlısının adını söylemedi. Öte yandan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yaptığı açıklamada, cinayette zanlı olarak gösterilen Bilal Gaziyev’in babasına suçunu polislerin baskısı üzerine kabul ettiğini söyledi.

Dmitriy Korsak - Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008