TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKEFE'DE HAÇ DİKME GİRİŞİMİ - KIRIM YÖNETİMİ ETNİK UYUMU BOZMA TEŞEBBÜSLERİNE GÖZDAĞI VERDİ
KEFE/FEODOSİYA, 04.07.2011 (QHA) – Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı, Kırım’da etnik istikrarı tehdit eden “kavgacıları” uyardı.

Kırım’ın Kefe şehrinde, Rusya yanlısı kozakların kurduğu ve mahkeme kararıyla kaldırılan haçı tekrar dikme teşebbüsünü yorumlayan Cartı, Kırım’da etnik uyumu tehdit eden teşebbüsleri katı şekilde engelleyeceklerini kaydetti.

Vasiliy Cartı, “Çok milliyetli Kırım’da barış ve uyumun korunması, bizim en önemli ve temel değerimizdir. Yarımadada siyasi ve toplumsal düzeni bozmak amacıyla yapılan herhangi provokasyon hızlı ve sert şekilde engellenecektir. Tüm Kırımlılar, din ve milliyet ayrımı yapmaksızın eşit hak ve görevlere sahip Ukrayna vatandaşlarıdır. Birileri için yasak olan şey, diğerleri için de yasaktır. Tüm “kavgacıları” uyarıyorum: Kırım yönetimi hiçbir zaman olmadığı kadar güçlüdür ve düzeni bozma teşebbüsleri yönetim tarafından hak ettiği yanıtı alacaktır.” şeklinde konuştu.

“Dini çatışma üzerinden puan kazanmak isteyen siyasetçilerin, benzer eylemlere göz yuman yönetimin artık tarihe karıştığını anlamaları gerekiyor. Ayrıcalık yapılmadan herkese gerekli ceza verilecektir” diyen Başbakan Cartı, yasadışı olarak haçların dikilmesini din üzerinde yapılan siyaset olarak yorumladı. 

Kefe’de meydana gelen olayın, dini kin  ve çatışma aracı olarak kullanmak isteyenlere gerekli olduğunu dile getiren Vasiliy Cartı, Kırım’da etnik çatışmanın çıkması için herhangi bir sebebin olmadığını ifade etti.

Kırım’da etnik nedenlerle en ufak çatışmanın bile meydana gelmesinin Kırım’ın ekonomik ve sosyal gelişimini olumsuz etkilediğini, bölgenin ekonomik itibarını zedelediğini dile getirdi. Cartı, “Kırım, milliyetler arası ve kültürler arası diyalog bölgesidir, iyi komşuluk, karşılıklı anlayış, saygı ve hoşgörü örneğidir. Kırım halkı, istikrar, uyum ve barış içerisinde yaşamak istiyor” dedi.

Rusya yanlısı kozakların Kefe girişinde diktiklerin hacın yasadışı olduğu gerekçesiyle sökülmesinin ardından yapılan hacı tekrar dikme teşebbüsü polis ile kozaklar arasında kavgaya sebep olmuştu.

Kavgada iki taraftan yaklaşık 100’er kişi yer aldı. Bazı bilgilere göre kavgada 15 kişi yaralandı, 10 kişi gözaltına alındı.

Kırım Emniyet Müdürlüğü yönetiminin müdahalesi sonucunda taraflar arasında sağlanan anlaşma sonucunda sorun çözüldü. Anlaşmaya göre haç, kurulması için gerekli tüm evraklar hazır olana kadar Büyük Melek Mihail Kilisesinde saklanacak.

Yunus Kırımlı
 
  TKA 2008