TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerUKRAYNA VE MOLDOVA, AB ENTEGRASYONUNDA İŞBİRLİĞİ YAPACAK
KİEV, 08.07.2011 (QHA) – Ukrayna Dışişleri Bakanı Konstantin Grışçenko, gerçekleştirdiği Moldova ziyaretinde, 7 Temmuzda Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Iurie Leanca ile Ukrayna-Moldova AB Entegrasyonu İşbirliği Anlaşmasınını imzaladı.

Grişçenko, imza töreninin ardından iki ülke dışişleri bakanlarının düzenlediği ortak basın toplantısında Ukrayna ile Moldova arasında AB entegrasyonu için gerekli reformların yapılması konusunda tecrübe alış verişi yapılacağını söyledi. Gritsenko, “Bizler Avrupa Birliği’ne entegrasyonu öncelikli olarak ülke içi reformlar olarak kabul ediyoruz. Bizim AB entegrasyonu eylem planımız var. Biz bu planı uyguluyoruz ve bunun için bütçeden para ayırıyoruz. Biz Moldovalı mevkidaşlarımızla gerekli reformların yapılması alanında tecrübeleri paylaşacağız” dedi.

Basın toplantısında, 30 Haziranda imzalanan ve Odessa-Reni karayolunun Palanka köyü kısmında Ukrayna-Moldova sınırının işaretlenmesini öngören ikili sözleşme konusuna değinildi. Bakanlar, tarafların köy sakinleri için engellerin oluşturulmaması konusunda elinden geleni yapacaklarını söylediler. Bakanlar, sınır işaretleme sürecinde elde edilen başarıları bu yılın son baharında yapılacak Ukrayna-Moldova hükümetlerarası komisyonu toplantısında ele almak üzere anlaştıklarını dile getirdiler.

Konstantin Grişçenko, Transdniyester sorununun çözümüne Ukrayna’nın aktif katılımda bulunacağını belirtti.

İlyas Ali
 
  TKA 2008