TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYE BAŞKANI ATAÇ, AKMESCİT BELEDİYE BAŞKANI AGEYEV İLE GÖRÜŞTÜ
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 28.07.2011 (QHA) – Kırım’da ziyaretle bulunan Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve beraberindeki heyet, bugün Tepebaşı’nın kardeş şehri olan Akmescit’in Belediye Başkanı Viktor Ageyev ile görüştü.
Görüşmenin başında Viktor Ageyev misafirlere Akmescit’in tarihini, demografisi, sanayisi ve altyapısı hakkında bilgi verdi.
Ahmet Ataç, kardeş şehrin yönetimini kendisini ağırlamasından dolayı teşekkür etti ve 350 yıllık tarihe sahip olan Tepebaşı’nın coğrafik konumu hakkında bilgi verdi. Ataç, Akmescit ile Tepebaşı arasındaki kardeşlik ilişklerinin ilerde gelişeceğini ümit ettiğini dile getirdi.
Ataç, Eskişehir’de Kırım, Romanya ve Bulgaristan’dan göç eden çok sayıda Kırım Tatarının yaşadığını belirterek Kırım Tatarlarının vatanı olan Kırım’da bulunmaktan büyük sevinç duyduğunu kaydetti. Ataç, “Onların refahı, Türkiye ve şehrimiz için ilk sıradadır. Şehirler arasındaki dostluğun pekiştirilmesinin en kolay yolu kültür ve sanattır” dedi.
Ageyev, Akmescit’te Kırım tatarlarının yerleşmesi için arsaların ayrıldığını, halkın iskan programına büyük önem verildiğini söyledi. Ageyev, Türkiye’den gelecek yatırımlarla Kırım Tatarları için çok katlı evin inşaatı ortak projesini hazırlama imkânını görüşmeyi teklif etti.
Görüşmenin sonunda taraflar birbirlerine hediyeler verdi. Türk heyeti Akmescit Belediyesi yönetimini Eskişehir’e davet etti. Heyet daha sonra Akmescit Belediye Şurası Müzesini gezdi.
Heyet Fahri Başkonsolos Osmanov ile görüştü
Eskişehir Tepebaşı heyeti, Akmescit Belediyesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin Akmescit Fahri Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Fahri Başkonsolos Seyran Osmanov ile görüştü. Osmanov, başkonsolosluğun Kırım ile Türkiye arasında kültürel ilişkilerin gelştirilmesi konusunda faaliyet gösterdiğini anlattı.
Ahmet Ataç, Kırım ile arasındaki kardeşlik ilişkilerinin Türkiye ve Eskişehir için özel önem taşıdığını belirterek Kırım’da Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri sayısının artacağını ümit ettiğini belirtti. Ataç, Eylül ayında Eskişehir’den 2. bir heyetin Akmescit’i ziyaret edeceğini söyledi.
Eskişehir Tepebaşı heyeti, bugün Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesiyle TİKA’yı ziyaret edecek. Heyet, 29 Temmuzda Türkiye’ye geri dönecek.
Niyara Nurmambetova-Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008