TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerYELENA BONNER ÖLÜMÜNÜN 40. GÜNÜNDE AKMESCİT'TE ANILDI
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 29.07.2011 (QHA) – Kırım Tatar Milli Hareketi veteranları, 18 Haziranda ABD’de yaşama veda eden ünlü insan hakları savunucusu Yelena Bonner’i andılar.
28 Temmuzda Kırım Tatar Milli Hareketi veteranları ofisinde yapılan programa veteranlardan Veciye Kaşka, Ediye Muradasilova, Rollan İslamov, Zampira Asanova, Şefika Konsul ve Resmiye Yunusova ile Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Ukrayna Milliyetçiler Kongresi Kırım Şube Başkanı Vasiliy Ovçaruk katıldı.
Zampira Asanova programı düzenleme amacıyla ilgili olarak, “Yelena Bonner bir hümanist, son derece cesur bir insandı. Bonner’in konuşmalarının ana konusu Kırım Tatar halkının son derece kötü olan durumu idi. Bunun için biz adetlerimiz üzere ölümünün 40. günü dolayısıyla kendisini anmayı gerekli gördük” dedi.
İslâm ve Hristiyan adetlerine göre ölmüşlerin ruhuna dua okundu. Daha sonra programa katılanlar Yelena Bonner ve eşi Andrey Saharov’un Kırım Tatar halkının kaderinde oynadığı rol hakkında birer konuşma yaptılar.
Şefika Konsul, “Onlar bize destek sağlardı, bizim Kırım Tatar halkının sorunlarını tüm dünyaya bildirmemizi sağlayan bir megafondu.” dedi.
“Yelena Bonner olmasaydı Kırım Tatar halkı birkaç kez daha sürgünü yaşayabilirdi.” diyen Zampira Asanova, “Bonner’in cesur konuşmalarından sonra, Musrtafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun yargılandığı Omsk Davasına (1976) katılmasından sonra toplumun dikkatini Kırım Tatar sorununa çekmiş ve Kırım Tatar halkına yapılan korkunç baskı sona ermişti” dedi.
Ali Hamzin, Kırım Tatar Milli Hareketi veteranlarına anma programdan dolayı teşekkür etti. Hamzin, “Kırım Tatar Milli Meclisi adına böyle br program yaptığınızdan dolayı size teşekkür etmek istiyorum. Bizler, Andrey Saharov, Yelena Bonner, Aleksandr Soljenitsın, Grigoriy Aleksandrov gibi diğer halklara mensup kişilerin bize yaptığı yardımı hatırlamalıyız. Bizler bu insanların tarihini öğrenmeli ve kitaplar basarak onlarla ilgili bilgileri gelecek nesillere aktarmalıyız” dedi.
Susana Üseynova-Osman Bayranaliyev
 
  TKA 2008