TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKIRIM HANLIĞINA AİT YAZILI KAYNAKLAR BAHÇESARAY'DAKİ KONFERANSTA İNCELENECEK
BAHÇESARAY, 05.08.2011 (QHA) – Bahçesaray’da bulunan Zincirli Medrese’de 20-23 Eylül tarihleri arasında Kırım Hanlığı dönemine ait yazılı kaynakların inceleneceği konferans yapılacak.
Ünlü Kırım Tatar arkeolog Aliye İbragimova, QHA’ya yaptığı açıklamada, konferansa Ukrayna, Polonya, Litvanya, Rusya, Tacikistan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den bilim adamlarının katılması beklendiğini bildirdi. Konferansa İslam bilimcisi ve İranist Dr. Pavel Başarin, Rusya Bilim Akademisi Şark Bilimleri Enstitüsü görevlisi Vladimir Bobrovnikov katılacak.
Konferansı, Bahçesaray Tarih ve Kültür Doğal Parkı yönetimi ve Avrasya halklarının kültürel mirasını koruma alanında yurtiçi ve yurtdışı projelere katılan Marcani özel sivil toplum teşkilatı birlikte düzenleyecek. Şahabuddin Marcani teşkilatı, Arap ve Fars dillerinde yazılan eski ve modern eserlerin Rus diline tercümesi alanında faaliyet gösteriyor.      
Aliye İbragimova, “Bizde incelenmesi gereken çok sayıda kaynak var. Eğer yazarlar ekibi bu kaynakları incelemeye alsaydı, biz birçok soruya cevap bulurduk. Çünkü bazı koleksiyonlar bozulmuş ve farklı arşivlerde, farklı merkezlerde bulunuyor. Bunun için biz değişik ülkelerden uzmanları davet ettik” dedi.
Esma Fahriyeva - Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008