TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKAZAK RAGBİ MİLLİ TAKIMININ KAPTANI AIR ASTANA'NIN PİLOTU OLACAK
ASTANA, 16.08.2011 (QHA) - Kazak ragbi milli takımının kaptanı Timur Maşurov, Kazakistan’ın milli havayolu şirketi Air Astana’nın pilot kursuna seçilen 9 kişilik son grup içinde yer aldı.
Air Astana yaptığı açıklamada, Maşurov’un tıbbi muayene, psikometrik testler ve İngilizce dil sınavından geçerek Florida Teknoloji Enstitüsü Pilot Eğitim Kolejinde okuma hakkı kazandığını bildirdi. Maşurov, havacılık eğitimine temel seviye olan Ab-inito’dan başlayacak.
Timur Aşurov, bu başarısı ile ilgili olarak, “Profesyonel bir sporcu olarak çok sayıda maçta yer aldım ve zor durumlarda temiz zihinli kalmayı, güvenimi korumayı ve sakin olmayı öğrendim. Bu (özellikler) Air Astana’nın seçmelerinde bana yardımcı oldu.” şeklinde konuştu. “Yıl içinde çok seyahat ettim ve ofis işinin bana göre olmadığını anladım. Air Astana’da pilot olup talep edilen bir mesleğe sahip olacağım. Bu iş bana ilham veriyor ve önüme zor bir görevi getiriyor. Ancak maddi olarak ailemin geçimini sağlayabilir ve çocukluk hayalini gerçeğe dönüştürebilirim.” diyen Aşurov, eğitime başlamış olan veya 26 Eylül’e kadar eğitime başlayacak olan 42 Air Astana pilot adayı arasına katılacak.
Air Astana, 42 adaya ek olarak yıl sonuna kadar 18 adayı daha belirleyecek. Air Astana’nın eğitim programını şimdiye kadar 93 pilot tamamladı.
Air Astana’nın sponsorluk yaptığı ve Timur Aşurov’un liderlik ettiği Kazakistan milli takımı son yıllarda büyük bir başarı göstermiş ve Asya’nın en iyi 5 takımının katıldığı turnuvalarda Japonya’nın ardından 2. sırayı almıştı.
 
  TKA 2008