TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKIRIM BAŞBAKANI VASİLİY CARTI HAYATINI KAYBETTİ
AKMESCİT/SİMFEROPOL, 17.08.2011 (QHA) – Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Başbakanı Vasiliy Cartı 16 Ağustos’u 17’isine bağlayan gece hayatını kaybetti.

Cartı’nın Basın Sekreteri Violetta Lisina, “Vasiliy Cartı gece Kırım’da hayatını kaybetti” diyerek başbakanın ölüm haberini verdi. Lisina, Cartı ile vedalaşma töreninin 18 Ağustos’ta Ukrayna’nın Makeyevka şehrinde yapılacağını, Moskova Patriğine bağlı Akmescit ve Kırım metropoliti Lazar’in ise bugün Akmescit’te ayin düzenleyeceğini bildirdi.

Cartı, 19 Temmuz’da Moskova’da geçirdiği ameliyat sonrası rehabilitasyon gördüğü Kırım’ın Glitsiniya hotelinde yaşama veda ettiği belirtiliyor.

VASİLİY CARTI KİMDİR?

Urumlar olarak bilinen Türk dilli Hristiyan topluluğunun mensubu olan Vasiliy Cartı, 1958 yılında Ukrayna’nın Donetsk bölgesi Razdolnoye köyünde bir madenci ailesinde doğdu. 1981 yılında Donetsk Politekeknik Enstitüsü Otomotiv Bölümünü bitirdi. 2000 yılında Donetsk Devlet Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

1975 yılında Makeyevka şehrinde Lenin maden ocağında çilingir çırağı olarak başladığı iş hayatında, birçok şirkette yönetici pozisyonunda çalıştı. 1998-2002 yılları arasında Makeyevka Gornyatsk Belediyesi Başkan yardımcısı, 2002-2005 arasında Donetsk vali yardımcısı, 2006-2007 döneminde Bölgeler Partisinde milletvekili oldu. Hükümette Ukrayna Çevre Bakanı olarak görev aldı. 2007 erken seçimlerinde yeniden Bölgeler Partisi listesinden milletvekili seçildi. Viktor Yanukoviç’in 2010 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Kırım Başbakanlığına getirildi ve bugüne dek görevini sürdürdü.

Cartı, başbakanlığı sırasında Cuma Camii için toprak ayırma ve genel olarak toprak meselesi gibi Kırım Tatarlarının sorunlarının çözümü için büyük katkı sağladı.

Evli ve 2 çocuk babasıydı.
 
  TKA 2008