TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerCAMİ İNŞAATINA YASAK
BİLA TSERKVA, 19.08.2011 (QHA) – Ukrayna'nın Kiev bölgesindeki Bila Tserkva Belediye Şurası, 18 Ağustosta aldığı kararla şehirde cami inşaatını yasakladı.
Aynı şura, bundan bir yıl önce Bila Tserkva Müslüman cemaatine cami inşaatı için gerekli olan proje hazırlama izni vermişti. Şura, aldığı son kararla önceki kararını iptal ederek cami inşaatını yasakladı. Ukrain dilinde beyaz kilise anlamına gelen Bila Tserkva’nın belediye şurası, son kararına gerekçe olarak şehir sakinlerinin cami inşaatına karşı olmasını gösterdi.
Bila Tserkva imamı Salman Sadayev, belediyenin kararını yorumlarken cami inşaatı izninin iptal edilmesi için hiçbir derekçenin olmadığını söyledi. Sadayev, “Bana göre bu karar, bazı şura üyelerinin sadece onlar için belli olan siyasi sebeplere dayanarak yaptıkları girişimle kabul edildi. Şehir sakinlerinin cami inşaatına karşı çıkmaları için hiçbir sebep yok. Ben 27 yıldır bu şehirde yaşıyorum ve bu zaman içinde bizimle şehrin Hıristiyan halkı arasında hiçbir sorun yaşanmadı” dedi.
Bila Tserkva Müslüman Cemiyeti resmi olarak 1993 yılında tescil edildi. Şehirde cami inşaatı konusu 2005 yılında gündeme getirildi. Yerel idare, geçen yıl Müslümanların cami inşaatı için teklif ettiği arsalar arasından bir tanesini seçti. Cami inşaatı için şehrin kenarında terk edilmiş okulun yanında bulunan boş alan seçilmişti. Ancak şura üyesi Lyudmila Drıgalo, Müslümanların şehirde tehdit oluşturabileceğini öne sürerken cami inşaatını yasaklama konusunu gündeme getirdi. Bila Tserkva Müslüman Cemiyeti, toplam nüfusun 200 bin olduğu bir şehirde yaşayan bin Müslümanın şehir için nasıl bir tehdit oluşturabileceği konusunda duyduğu şaşkınlığı dile getiriyor. Öte yandan cami inşaatının yasaklamasından duyduğu sevinci gizlemeyen Drıgalo, şehirde cami inşaatı girişiminden kimden geldiği ve cami inşaatı için izin verme kararının nasıl alındığı konusunda soruştuma başlatacağını söyledi. Drıgalo, “Ben, bu konuda birinin özel menfaatinin olmasından şüpheleniyorum” dedi.
Cami inşaatı için izin verme kararının alınmasında katkısı olan Bila Tserkva Belediye Başkanı Vasiliy Savçuk, cami inşaatını yasaklama kararını yorumlarken kararın halk toplantısı sonuçlarına göre alındığını söyledi. Savçuk, Müslümanların cami kurma hakkına sahip olduğunu ve bunun için yeni arsanın bulunması gerektiğini söyledi. Yerel Müslümanlar, yeni arsanın bulunmasının uzun süre devam edeceğini öne sürüyorlar.
Şu anda Bila Tserkva Müslümanları Cuma namazlarını kiraladığı binada kılmak zorunda kalıyor. Ancak çok kişi geldiği zaman insanlar binaya sığmıyor. Salman Sadayev, yerel Müslümanların Bila Tserkva halkını şehirde camiye sahip olma hakkına layık olduğu konusunda ikna etmeye çalışacağını söyledi.
Bila Tserkva Belediye Şurasının 18 Ağustosta aldığı karar, Ukrayna’da son hafta cami inşaatına engel olunduğu 2. karar oldu. Daha önce Hmelnitskiy Belediye Şurası Müslümanların cami inşaatı için toprak ayrılması başvurusunu reddetmişti.
İlyas Ali
 
  TKA 2008