TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerAKMESCİT'İN BÜYÜK CAMİSİ İÇİN HALK OYLAMASI 8 EYLÜLDE BAŞLIYOR
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 07.09.2011 (QHA) – Akmescit’te inşa edilecek Büyük Cuma Camii için yapılan mimari tasarım yarışması kapsamında halk oylaması 8 Eylülde başlayacak.
Kırım Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov’un verdiği bilgiye göre yarışmaya Kırımlı mimarlarının yanısıra Ukrayna, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden 10 mimarın katıldığını söyledi. İsmailov, halk oylaması için projeler, bir sergi salonunda yerleştirecek ve oylamaya katılacak herkes form doldurarak beğendiği projeye oyunu verebilecek. İsmailov, projelerin sunulacağı sergi salonunun henüz seçilmediğini, alternatif olarak Akmescit’in İvan Franko Kütüphanesinin salonlarından birisinin görüşüldüğünü söyledi. İsmailov, yarışma katılımcılarının sunduğu projelerin 3 Eylülde yapılan cami inşaatından sorumlu izleme komitesi toplantısında görüşüldüğünü kaydetti. İsmailov, “Yarışmaya 10 kişi katıldı. Bütün projeler halk oylaması için sergi salonuna yerleştirilecek. Ziyaretçi formu doldurularak beğenilen proje için oy verilebilecek. Projeler sadece Kırımlı mimarlardan değil, Ukrayna, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri mimarlardan da geldi. Oylamanın dürüst olması amacıyla biz şimdilik mimarların adlarını açıklamıyoruz” dedi.
Akmescit Belediye Şurası, Kırım Müftyülüğünün yıllar boyu sürdürdüğü mücadelenin sonunda 15 Şubat 2011 tarihinde Büyük Cuma Camii inşaatı için toprak ayırmıştı. 3 Mart 2011’de Büyük Cuma Camii’nin sembolik temeli atılmış, 22 Haziranda cami için mimari tasarım yarışması ilan edilmişti.
Evelina İlyasova - Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008