TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerDışişleri Bakanı Davutoğlu: ''Kırımoğlu’nu kimse itibarsızlaştıramaz''
BONN/KÖLN (QHA) - Ahmet Özay - Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Türklerinin Milli liderini hedef alan itibarsızlaştırma kampanyası konusunda bilgi alan Davudoğlu “Kırımoğlu, bir kaç insanın karalaması ile zarar görecek bir lider değildir. Onu bütün dünya tanıyor. Kimse onu itibarsızlaştıramaz.” dedi.

Almanya’nın Bonn şehrinde temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyete Kırım’da yaşanan son olaylar konusunda Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri tarafından bilgi verildi. Kırım Türklerinin lideri Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu hedef alan itibarsızlaştırma kampanyası konusunu yorumlayan Bakan Ahmet Davudoğlu “Kırımoğlu bir kaç insanın karalaması ile zarar görecek bir lider değildir. Onu bütün dünya tanıyor. Kimse onu itibarsızlaştıramaz” dedi. Türkiye’nin Kırım’da yaşanan son gelişmleri yakından izlediğine dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Başbakan Tayyip Erdoğan’nın “Ukrayna Türkiye ilişkilerinde Kırım ve Kırım Türkleri öncelikli öneme sahiptir.” sözlerine dikkat çektiler.

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit'te 21 Kasımda Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) yönetimine karşı eylem yapan bir grup Kırım Tatarı, KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu simgeleyen kuklayı yakmıştı.

ALMANYA’YA NEO-NAZİ TERÖRE KARŞI ORTAK TUTUM ÇAĞRISI


Beraberinde bir heyetle Uluslararası Afganistan zirvesi kapsamında Almanya’ya beş günlük bir ziyaret yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Türk vatandaşlarını hedef alan neo-nazi eylemlerini, Afganistan ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Türklere yönelik suikast ve kundaklama olaylarını incelemek üzere geldiği Bonn’da Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile de ikili bir görüşme yapan ve akşam yemeği yiyen Dışişleri Bakanı Suriye’deki gelişmeleri de ele aldı. Alman mevkidaşı ile bir basın toplantısı düzenleyen Bakan Davutoğlu Almanya ile Türkiye’nin neo-nazi şiddet eylemlerine karşı ortak bir tutum takınması konusunda çağrıda bulundu. Yaşanan terör ve şiddet eylemlerinin aydınlatılmısı konusunda “Alman sistemine güvendiklerini” ifade eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu cinayetlerin aydınlatılması konusunda işbirliği önerdi. Kurban yakınlarını da kabul eden Bakan Davudoğlu suikaste kurban giden sekiz Türkten biri olan Dortmund’ta öldürülen vatandaşımız Mehmet Kubaşık’ın ailesi ile görüştü.

KÖLN TEMSALARI


Ahmet Davutoğlu daha sonra yüz bin dolayında Türk’ün yaşadığı Köln kentine geçti.  Köln’de 2004 yılında Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) tarafından bombalandığı anlaşılan şehrin Türk caddesi olarak bilinen Keup Strasse’yi ziyaret eden Dışişleri Bakanı, Türk esnafla da bir araya geldi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ziyaretinde bir de ilk yaşandı. Almanya’da Türkiye kökenli süryani ve ortodoksların kilise ile cematleri ziyaret edildi, muharrem ayın nedeni ile Alevi cemaatine ait cemevinde yapılan “Matem Orucu İftranında” hazır bulunuldu.
İlk olarak Köln’de “Antakyalı Ermiş Demetrios” Kilisesi’nde Süryani vatandaşlarımızla görüşme yapan Dışişleri Bakanı daha sonra “Mor Petrus ve Mor Pavlus” Kilisesi’nde Ortodoks vatandaşlarımızla biraraya gelerek, Hıristiyan vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde dinledi. Kiliye gelişinde Köln Antakya Ortodoks Cemaati Başkanı Musa Çiftçioğlu tarafından karşılanan Bakan Davutoğlu ‘Hangi etnik kökenden gelirse, hangi dine inanırsa inansın gurbetteki tüm vatandaşlarımız  bizim öz vatandaşlarımızdır’ dedi.

TÜRK CADDESİNDE


Yoğun güvenlik önlemleri altında Türk caddesi olarak bilinen Keup Strasse’ye gelen Dışileri Bakanı Ahmet Davudoğlunu burda Köln Anakent  Belediye Başkanı Jurgen Roters karşıladı. 9 Haziran 2004 tarihinde NSU tarafından gerçekleştirilen bombalama eyleminde 17 vatandaşımızın yaralandışı beber dükkanına Alman Belediye Başkanı ile gelen Davutoğlu “Bu olaylarda ölen ve yaralanan kurban yakınları olaylar sonrasında Alman makamları tarafından baskı gördüklerini söylüyorlar. Hem mağdurlar hemde suçlanıyorlar. Ama gerçekler örtülemiyor. Ben Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulf’a ve İçişleri Bakan Friedrichs’e bu konudaki hassasiyetimizi anlattım. Kimse merak etmesin sorumlular bulunulacak ve sonuna kadar gidilecek.” açıklamasını yaptı. Alman Belediye Başkanı Roters de Alman makamlarının ırkçı terörü zamanında tespit edemedikleri için tüm Türklerden özür diledi.

CEM EVİNİ ZİYARET ETTİ

Beraberindeki heyetle Köln’ün Mülheim semtindeki Köln Hacı Bektaş-ı Veli Alevi Cem Evi’ne gelen Bakan Davutoğlu burada Alevi cemaatinin önde gelenleri ile biraraya geldi. Cem Evine gelişinde Bakan Davutoğlu, Dede Cafer Kızgın tarafından karışılandı.
Köln’den ayrılmadan önce Ramada Otel’de Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na Türk dernek temsilcileri ülkede son yıllarda artan cinayet ve kundaklama eylemlerini anlatarak uğradıkları insan hakları ihlalleri konusunda bilgi verdiler.
 
  TKA 2008