TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerBaşbakan Davutoğlu: Türkiye'nin bütünlüğünü kimseyle tartışmam

İSTANBUL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlendiği basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Yeni anayasa konusunda bu hafta parti liderleriyle görüşmeleriniz başlayacak. Nasıl bir yol izleyeceksiniz bu konuda? Ayrıca önceki gün yapılan yazılı açıklamayla HDP yönetimiyle görüşme olmayacağını duyurmuştunuz. Bu konuda bir değerlendirme alabilir miyiz?" şeklindeki sorusu üzerine Başbakan Davutoğlu, geçen cumartesi, 2011 yılında yeni anayasa çalışmalarına katılmış bütün kurmaylarıyla bir araya geldiğini aktardı.

Anayasayı herkesle tartışacağını ama Türkiye'nin bütünlüğünü, dirliğini, bütünlüğünü kimseyle tartışmayacağını belirten Davutoğlu, "Her şeyi konuşur ama hendek ve barikatları kaldırmak için canını ortaya koyan, oradaki çocukların okula gidebilmesi için kanını döken Mehmetçiğin kanını kimseyle tartışmam. Bu niyet meselesi. Niyetleri sahih değil, ne konuşacağız o zaman?" dedi.

Davutoğlu, bir film senaryosu çevirmediklerini, Türkiye'nin ateş çemberinin ortasında olduğunu, yüzlerce asker ve polisin şehit verildiğini vurgulayarak, "Yok çay içecekmişiz de kaçak çaymış da.... Gitsinler çaylarını kimle içeceklerse içsinler, isterse Kandil'e gitsin çayını içsin bu filmin senaristi" diye konuştu.

 
  TKA 2008