TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerCumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’deki sorun çözülmeden bölgede huzur ve güvenin tesisi mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye’de yaşanan sorun çözülmeden bölgede yaşanan diğer sorunların üstesinden gelinebilmesi, huzur ve güven ortamının yeniden tesisi mümkün değildir. Suriye nüfusunun yarısı evlerinden edilmiş, bu şekildeyken göçmen sorunu çözülemez" diye konuştu.

Resmi temasları çerçevesinde Ekvador'un başkenti Kito'da bulunanCumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Yüksek Eğitim Enstitüsündeki "Türk Dış Politikası ve Latin Amerika" konulu konferansta konuştu.

Erdoğan Suriye’de siyasi çözüm çabalarının başarılı olması isteniyorsa terör örgütlerine karşı daha ilkeli bir tutum takınılması ve muhalefetin de adil bir şekilde sürece dahil edilmesinin şart olduğunun altını çizdi. Türkiye'deki terör örgütlerinin 40 bin vatandaşı öldürdüğünü hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu insanlarımızı öldüren terör örgütlerine karşı biz elimiz kolumuz bağlı mı duracağız. O terör örgütlerine karşı gerekli cevabı vermeyecek miyiz? Ve geç kalındı. Bundan sonra çok daha kararlıyız ve bu terör örgütlerine karşı sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye dünyada giderek daha önemli bir sorun haline gelen terörizmle mücadele konusunda çok ciddi bir birikime sahiptir. Şundan emin olunuz, Ankara’daki, İstanbul’daki terör saldırıları karşısında ne hissettiysek, Paris'teki, Beyrut’taki, Burkina Faso’daki, Şarm El Şeyh’teki terör saldırıları karşısında da aynısını hissettik. Yarın Ekvador'da da gönlümüz asla kabul etmez, böyle bir şey olacak olsa da aynı şeyi hissederiz. Bu anlayışla DAEŞ karşıtı koalisyona önemli katkı sağlıyoruz. Hava üslerimizi koalisyon güçlerinin kullanımına açtık ve hava harekatlarına da katılım sağlıyoruz"

 
  TKA 2008