TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
Haberler-3. ULUSLARARASI BURSA İPEK YOLU FİLM FESTİVALİ

-ULUSAL VE ULUSLARARASI DALLARDAKİ YARIŞMALARDA 
        DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ, TÖRENLE VERİLDİ
        -ULUSAL YARIŞMADA RAŞİT ÇELİKEZER'İN ''GÖKTEN ÜÇ ELMA DÜŞTÜ'',
        ULUSLARARASI YARIŞMADA İSE MACARİSTAN'DAN ATİLLA GİGOR'UN
        ''İZ SÜRÜCÜ (THE INVESTİGATOR)'' ADLI FİLMLERİ, ''EN İYİ FİLM''
        DALINDA ''ALTIN KARAGÖZ''E LAYIK GÖRÜLDÜ

        BURSA (A.A) - 04.12.2008 - Bursa Büyükşehir Belediyesince bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin kapanış gecesinde, ulusal ve uluslararası dallardaki yarışmalarda dereceye giren filmlere ödülleri, törenle verildi.
        Ulusal yarışmada Raşit Çelikezer'in ''Gökten Üç Elma Düştü'', uluslararası yarışmada ise Macaristan'dan Atilla Gigor'un ''İz Sürücü (The Investigator)'' adlı filmleri, ''En iyi film'' dalında ''Altın Karagöz''e layık görüldü.
        Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenin açılış konuşmasına, ''Siz olmasanız biz bunu gerçekleştirebilir miydik?'' sözlerinin ardından, seyirciyi alkışlayarak başladı.
        Festivalin 3 yıl önce başladığını belirten Şahin, şöyle konuştu:
       ''Çıta giderek yükseliyor. Kelebek kanatlandığı zaman bir daha asla tırtıl haline gelmez. Festivalin dördüncüsünü de hep birlikte yapacağız. Bir televizyon kanalı alt yazı geçmiş biraz önce, dördüncüsünü de Hikmet Şahin ile yapacağız, birlikte yapacağız. Merak etmeyin.''
        Şahin, Bursa'nın son zamanlarda yenilikçi duruşuyla Türkiye'nin de dikkatini topladığını ifade ederek, adım adım ''marka kent, dünya kenti'' hedefine yaklaştıklarını dile getirdi.
        Festivalde, yerli ve yabancı 500 konuk ağırladıklarını kaydeden Şahin, festivale Bursalıların büyük ilgi gösterdiğini ve filmlerin 50 bin seyirciye ulaştığını bildirdi.

        -ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI- 

        Festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda ''En iyi film ödülü''nü, Macaristan'dan Atilla Gigor'un ''İz Sürücü (The Investigator)'' adlı filmi kazandı. Film, aynı zamanda 40 bin dolar para ödülüne layık görüldü.
         ''En iyi yönetmen'' ödülünü ''Aşk ve Diğer Suçlar (Love and Other Crimes)'' filmiyle Sırbistan'dan Stefan Arsenijevic alırken, ''En iyi senaryo'' ödülünü ''Uyurgezer Ülke'' adlı filmiyle Mozambik'ten Teresa Prata kazandı.
        ''En iyi erkek oyuncu'' ödülüne Finlandiya'dan Miika Soini'nin yönettiği ''Thomas'' adlı filmdeki rolüyle Lasse Pöysti, ''En iyi kadın oyuncu'' ödülüne İngiltere'den Joanna Hogg'un yönettiği ''İlgisiz (Unrelated)'' adlı filmdeki rolüyle Kathryn Worth layık görüldü.
        ''Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü'' ise İsrail'den Assaf Bernstein'ın ''Diyet (The Debt)'' adlı filmi aldı. ''SİYAD Jüri Özel Ödülü'' ise Kazakistan'dan Abay Kulbay'ın ''Ebabil (Swift)'' adlı filminde rol alan Bakhytzhan Alpeisov'e verildi.

        -ULUSAL YARIŞMA-

        Festivalde bu yıl ilk defa düzenlenen Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda ''En iyi film'' ve ''En iyi senaryo'' ödüllerini, Raşit Çelikezer'in ''Gökten Üç Elma Düştü'' adlı filmi kazandı. Film, aynı zamanda 50 bin YTL para ödülüne layık görüldü.
        ''En iyi yönetmen'' ödülünü ''Nokta'' adlı filmiyle Derviş Zaim aldı. Zaim, ayrıca bu kategoride verilen 25 bin YTL'lik para ödülünün de sahibi oldu.
        Cemal Şan'ın yönettiği ''Dilber'in Sekiz Günü'' filmindeki rolleriyle Fırat Tanış'a ''En iyi erkek oyuncu'', Nesrin Cevadzade'ye ''En iyi kadın oyuncu'' ödülü verildi. Aynı film, aynı zamanda ''SİYAD En İyi Film Ödülü''nün de sahibi oldu.
        ''SİYAD Jüri Özel Ödülü''nü ise Murat Düzgünoğlu'nun ''Hayatın Tuzu'' adlı filmi kazandı.

        -KISA FİLM YARIŞMASI-

        ''Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması''nda, ''Sekans 01 Plan 02'', ''En iyi film'' seçilerek, ''Altın Karagöz'' ödülünün ve 8 bin dolar para ödülünün sahibi oldu. ''Acımasızlık'' adlı filme ise ''Jüri özel ödülü'' verildi.
        ''Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması''nda ''En iyi film'' ve 8 bin YTL'lik para ödülünü, Dağhan Celayir'in yönettiği ''Tek Notalık Adam'' kazandı. ''Jüri özel ödülü'' ise ''Açık Rüya'' adlı filmin oldu.

        -ÖDÜL TÖRENİNDEN NOTLAR-

        Ulusal yarışmanın jüri başkanı Hülya Koçyiğit, yarışmada sinemayı oluşturan diğer temel öğelerin de ödüllendirilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Bu yıl için bunu talep ettik fakat organizasyonda meydana gelebilecek aksaklıklar nedeniyle bu mümkün olmadı. Umarım bu talebimiz bir öngörü olur ve gelecek yıl diğer kategorilerde de filmler yarışır'' dedi.
        Ulusal yarışmada ''En iyi kadın oyuncu'' ödülünü vermek için Müjdat Gezen ile sahneye çıkan Fikret Hakan da festivalin çok genç olmasının, ciddiye alınmamasını gerektirmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:
        ''Lütfen bir dahaki yıl açılış ve kapanışlara, paranız yoksa bizler alalım, ciddi birer koyu renk elbiseyle geliniz. Ayıp oluyor. Buraya paspal gelmek, size sanatçılık katmıyor, aptallık katıyor, görgüsüzlük katıyor. Yakışmıyor. Lütfen yapmayın.''
        Ödül töreninin ardından, Hindistan yapımı ''İpek Düşler'' adlı filmin gösterimi yapıldı.

 
  TKA 2008